Obec Bratčice
Bratčice 49
286 01 Čáslav
převzatý článek z http://www.ekobydleni.eu/energie/volkswagen-vyrabi-male-kogeneracni-elektrarny
Energetika se stává oborem budoucnosti. Konečně, po 25 letech, kdy přešlapovala na místě nebo v minulosti. Hrnou se do ní kromě společnosti Google i další. Nejnověji např. automobilka Volkswagen. Ta začala ve své továrně v Salzgitteru vyrábět malé domácí plynové elektrárny pro rodinné i bytové domy. pokračování
Volkswagen spojil síly se společností Lichtblick už před déle než rokem. Společně se chtějí zasadit o rozsáhlou decentralizaci výroby energie v Německu. Lichtblick je poměrně malá energetická společnost se sídlem v Hamburku, která nabízí zelenou energii. Má asi půl milionu zákazníků, ale přesto má ambice konkurovat největším evropským hráčům jako jsou E.on nebo RWE.
Decentralizace výroby energie
Její nový obchodní model totiž jde cestou decentralizace s využitím fosilního paliva, kterého bude ještě pár stovek let více než dostatek a které je velmi levné. Jde o zemní plyn. Proč se Lichtblick spojil právě s automobilkou Volkswagen? Rudolf Krebs, šéf divize vývoje motorů koncernu VW, na to odpovídá: “Většina toho co potřebujete na výrobu malé tepelné elektrárny už existuje v moderních automobilech.”
Klíčem nového obchodního modelu společností Lichtblick a Volkswagen je totiž motor na zemní plyn, který Volkswagen montuje do některých verzí oblíbeného auta Volkswagen Golf. Díky tomu, že v domácnostech lze využít nejen vyrobenou elektřinu, ale také produkované odpadní teplo, má miniaturní tepelná elektrárna díky této kogeneraci výslednou účinnost kolem 94%.
Pro srovnání, účinnost moderních jaderných elektráren se pohybuje mezi 30-40%, v případě uhelných/plynových elektráren mezi 40-60%. Nové malé plynové mikroelektrárny do sklepa od Lichtblicku slibují proměnit se v miliardový byznys. Firma si představuje, že časem se jich navzájem propojí 1000, 10 000 nebo i 100 000. Vznikla by tak největší virtuální plynová elektrárna v Německu, která by mohla nahradit jednu až dvě jaderné elektrárny.
Elektřina i teplo, levněji
Malé elektrárny Volkswagen/Lichtblitz nejen že vyrábějí elektřinu pro dům kde jsou instalovány, ale navíc také teplo. Pokud je energie víc než budova spotřebuje, lze elektřinu prodat do rozvodné sítě.
Jedním z limitujících faktorů pro rozvoj decentralizované výroby energie v malých tepelných elektrárnách je samozřejmě cena. Ta se podle Volkswagenu v případě jejich novinky pohybuje kolem 20 000 euro. Lichtblitz proto vymysleli originální obchodní model. Ten by mohl zaujmout nejen běžné majitele rodinných domů, ale především stavební a developerské firmy.
Za jednorázový instalační poplatek mezi 5000 a 8500 euro (zřejmě podle výkonnosti jednotky) se firma Lichtblitz postará o instalaci malé elektrárny. Ta zůstane i nadále jejím majetkem a firma se bude starat o její provoz, udržbu a zajistí i dodávky plynu. Zároveň bude vykupovat elektřinu a o tento zisk sníží majiteli pravidelný účet za plyn. Celkem by měly domy dosáhnout úspory až 40%.
Plyn také jednou dojde, ale…
Jistě, zemní plyn je opět fosilní palivo a jeho spalováním vznikají emise. V tomto případě jde však o zajímavou alternativu k jaderné energii a velkým uhelným elektrárnám. Výhodou je i zmíněná decentralizace, která umožňuje mnohem operativnější a chytřejší chování sítě – jde tedy o cestu k inteligentním sítím. Zemní plyn lze mimoto také nahradit bioplynem.
Zástupci firmy Lichtblitz vidí ve svém projektu potenciální revoluci – a nejsou daleko od pravdy. Volkswagen má v plánu vyrábět ve své továrně asi 10 000 mikroelektráren ročně. V případě zvýšeného zájmu ale určitě nebude problém výrobu navýšit. Virtuální plynová elektrárna fungující zcela decentralizovaně bude skvělým doplňkem obrovského a stále rostoucího množství obnovitelných zdrojů energie v Německu, jako jsou větrné farmy a solární elektrárny.
Navíc v Německu roste také prodej aut na plyn, tedy stlačený zemní plyn, a je vidět, že země se chce velmi rychle zbavit své závislosti na dovozu ropy (pravda, vymění ji za závislost na zemním plynu), uhelných a jaderných elektrárnách.
Autor: Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické